Skip to main content

Psychoterapia Gestalt

Na czym polega?

Gestalt to jedna z głównych metod pracy psychoterapeutycznej, która zaliczana jest do nurtu terapii humanistycznych. Podstawowym jej celem jest poszerzenie świadomości we wszystkich aspektach funkcjonowania człowieka: myśleniu, przeżywaniu emocji, własnych odczuciach z ciała oraz relacjach z innymi ludźmi.

Jak wyglądają sesje terapeutyczne?

Sesje terapeutyczne opierają się przede wszystkim na rozmowie. W jej trakcie masz możliwość podzielenia się ważnymi dla Ciebie sprawami oraz opowiedzenia o trudnościach życiowych i o tym, co przeżywasz. Terapeuta Cię wysłucha, postara się zrozumieć, co się dzieje w Twoim życiu i podzieli się swoimi spostrzeżeniami, myślami i odczuciami.

Czym taka rozmowa różni się od rozmowy z przyjacielem czy kolegą?

W trakcie terapii masz możliwość mówienia i przeżywania absolutnie wszystkiego, co w danym momencie jest dla Ciebie ważne. Tworzymy bezpieczne warunki – nie musisz obawiać się, że terapeuta Cię oceni czy zawstydzi z powodu tego, co mówisz lub czujesz. Oprócz wsparcia, które możesz otrzymać także od bliskich, terapeuta korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia wyodrębnia ważne tematy i obszary wymagające pracy. Dzięki spojrzeniu z dystansu jest w stanie zobaczyć i opisać, na czym polega sedno problemu. Terapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa – wszystko, co wydarza się podczas sesji, jest poufne.

Na czym polega poszerzenie świadomości w terapii Gestalt?

Na początku terapii nie widzisz wszystkiego, co wpływa na to, jak żyjesz i funkcjonujesz. Dopiero w jej trakcie odkrywasz, dlaczego robisz rzeczy, których w rzeczywistości nie chcesz robić lub postępując w dobrej wierze i tak wciąż przeżywasz te same, przynoszące cierpienie sytuacje. Zaczynasz uświadamiać sobie, jak tworzysz relacje z innymi ludźmi i z jakich powodów nie są one dla Ciebie satysfakcjonujące. Na tym właśnie polega poszerzanie świadomości w terapii Gestalt.

Dlaczego poszerzanie świadomości jest takie ważne?

Gdy już zyskujesz świadomość tego, w jaki sposób funkcjonujesz, otwiera się przed Tobą perspektywa wzięcia realnej odpowiedzialności za swoje działania. Zaczynasz rozumieć, że masz wybór i możesz się w autentyczny sposób zmienić. Nie musisz powielać starych wzorców czy schematów – możesz zacząć kreować nowe zachowania i postawy. Tworzy się przestrzeń do podejmowania prób i eksperymentowania.

Na czym polega eksperyment w terapii Gestalt?

Gdy spojrzymy na małe dzieci, zobaczymy, że one praktycznie cały czas eksperymentują. Szukają nowych doświadczeń, próbują nowych zachowań, nieustannie się uczą. Są pełne witalności.

Większość ludzi, gdy dorasta, przestaje być twórcza. Wielu przestaje nawet szukać nowych rozwiązań trudnych sytuacji. W trakcie terapii Gestalt tworzymy przestrzeń zachęcającą do nowych zachowań i umożliwiającą przyjrzenie się ich skutkom. Wspieramy Cię w konstruktywnym wykorzystaniu własnych zasobów i uwolnieniu potencjału, który wcześniej nie był zauważony i doceniony. Masz komfort bezpiecznego eksperymentowania w obecności terapeuty – drugiego człowieka, który może się do tego odnieść, skomentować czy dać wsparcie, którego zabrakło Ci wcześniej w ważnych życiowych momentach.

Psychoterapia Gestalt jest metodą profesjonalnej pomocy ugruntowaną w nurcie psychoterapii humanistyczno – egzystencjalnej. Jej podstawowym założeniem jest wiara w to, że każdy człowiek ma w sobie potencjał do bycia zdrowym i szczęśliwym. Dlatego celem pracy w nurcie Gestalt jest odblokowanie naturalnego procesu zdrowienia i rozwoju oraz przywrócenie poczucia odpowiedzialności za swoje życie. Dokonuje się tego poprzez poszerzanie świadomości na temat własnego funkcjonowania w obszarze emocjonalnym, intelektualnym, cielesnym oraz w relacjach z innymi ludźmi.

To, co sobie uświadamiamy, jesteśmy w stanie kontrolować, natomiast to, czego sobie nie uświadamiamy, kontroluje nas

Jacek Pierzchała

Dwa wymiary, na które psychoterapeuta zwraca szczególną uwagę podczas spotkań w ramach psychoterapii Gestalt:

  • emocje

Jakich uczuć doświadczasz w trakcie opowiadania o problemach, a jakich w kontakcie z terapeutą? Czy są takie uczucia, których nie przeżywasz, których się boisz albo których nie znasz? Psychoterapia Gestalt opiera się na przekonaniu, że znajomość własnych uczuć i umiejętność ich przeżywania jest konieczna do ograniczania własnego cierpienia i konstruktywnego pokonywania problemów.

  • więź

Jak się czujesz w relacji z terapeutą? Jak widzisz swojego terapeutę, a on Ciebie? Czy czujesz się bezpiecznie i dobrze? To właśnie więź jest najbardziej pomocna w dokonywaniu zmian i rozwijaniu się, ale także w leczeniu. Bez wsparcia drugiej osoby praca nad problemami i emocjami jest bardzo trudna, a czasami wręcz niemożliwa. Doświadczane przez nas problemy interpersonalne ujawniają się w relacji terapeutycznej, która jest narzędziem wspólnej pracy. Jej analiza przynosi wymierne rezultaty i prowadzi do odkrywczych, często zaskakujących wniosków.

Umów się na spotkanie

Popraw jakość swojego życia

+48 798 881 507

Adres naszej pracowni
ul. Wita Stwosza 5a, Mokotów, Warszawa
(niedaleko metra Służew)
Wskazówki dojazdu 📍